Dobrniški kresničkarji

Prejšnji teden je potekalo tekmovanje v znanju naravoslovja Kresnička. Udeležilo se ga je tudi kar nekaj učencev PŠ Dobrnič od 1. do 5. razreda, ki so se na tekmovanje pripravljali pri podaljšanem bivanju, tako da so izvedli tri poskuse.

Učenci 1. razreda so iz moke, soli, olja, vode in barvila izdelali domači plastelin in ugotavljali, kaj se zgodi z njim na zraku, kako se »obnaša« po nekaj dneh in kaj se zgodi, če iz tega plastelina naredimo kroglico. V drugem poskusu so lomili špagete, v tretjem pa raziskovali, kam in kako raste fižol, če ga posadimo v temi. Tekmovalci 2. in 3. razreda so se ukvarjali z iztekanjem vode iz plastenke, izdelovali tekoči plastelin in sejali fižol ter ugotavljali, kako je zgrajena rastlina.

Četrtošolci in petošolci so se prav tako ukvarjali s fižolom, poleg tega pa so ugotavljali, kako in pod katerimi pogoji kalita pšenica in kumina. V drugem poskusu so se zaprli v temno sobo in ustvarili mavrico, za konec pa so iz lepila, tekočine za leče, sode bikarbone in barvila za živila naredili sluz.

Pred tekmovanjem smo nekatere učence povprašali o tem, ali so kaj nestrpni in kaj pričakujejo. Poglejmo, kaj so povedali.

Ali si kaj živčen/živčna pred tekmovanjem?
Lana, Tisa: Ne.
Rok: Ne.
Saša: Ne.
Oskar: Ne.
Marcel, 1. r.: Ne.
Vida: Čisto malo.
Klemen: Ne.
Adrian: Ne.
Julija: Nisem.
Bernarda: Malo, ker še nikoli nisem tekmovala na kakšnem tekmovanju.
Ivana: Ne, čeprav nisem še nikoli tekmovala na kakšnem tekmovanju.
Kristjan: V redu sem.
Janja: Ne. Velikokrat sem že tekmovala za marsikaj, tako da nisem živčna.
Alisa: Ja, malo sem.

Kaj pričakuješ od testa, ali boš imel veliko prav ali veliko narobe?
Tisa, Lana: Veliko prav.
Rok: Da bo v redu.
Saša: Ne vem.
Oskar: Veliko.
Marcel, 1. r: Da bom imel veliko prav.
Vida: Da bom imela malo prav.
Julija: Veliko prav.
Bernarda: Ja, da bo veliko prav.
Ivana: Ja, veliko prav.
Kristjan: Pričakujem, da bom zmagal.
Janja: Pričakujem, da bom uspešna, glede na to, da sem vse razumela. Najbolj zanimiva mi je bila mavrica.
Alisa: Pričakujem, da bom imela vse prav.